Oloupané brambory uvaříme ve slané vodě doměkka. Ještě teplé je prolisujeme (nebo nastrouháme najemno) do mísy. Přidáme máslo, mouku, žloutky, citronovou kůru, rum a kvásek (do teplého mléka dáme cukr a kvasnice a necháme vzejít). Zaděláme tužší těsto, které necháme vykynout.
Vykrajujeme lžící kousky těsta, které plníme povidly. Zabalíme jako koláček, otočíme a necháme chvíli vykynout. V malém kastrůlku (aby nám koblížky plavaly) si rozpustíme ztužený tuk a do rozpáleného vkládáme vykynutou stranou dolů. Musí jich být tolik, aby se akorát vešly, ale pozor nabudou! Podle velikosti kastrůlku tak 5–6 dokola a jeden doprostřed. Až vyběhnou, ztlumíme, za chvíli obrátíme.
Během smažení přidáváme na kolečka nakrájenou mrkev, aby se nám tuk tolik nepřepaloval.
Pozor, těsto řídne, a proto musíme pracovat rychle na dost pomoučeném vále. Podle chuti buď jenom pocukrujeme, nebo obalujeme ve směsi moučkového a vanilkového cukru. Z této dávky uděláme asi 70–80 malých výborných koblížků.
Mouku smícháme s práškem do pečiva, přidáme cukr, žloutky, kakao, vodu a nakonec lehce vmícháme sníh ušlehaný z bílků.…
více o Řezy se šlehačkou a pudinkem
Z mouky, másla, 125 g cukru, žloutku, mléka, vína, 1 lžičky mleté skořice a hřebíčku vypracujeme těsto, zabalené ve…
více o Skořicové sušenky s povidly
Na másle opečeme játra a vyjmeme. Opečeme osolené kuřecí čtvrtky, kostky slaniny, přidáme koření, přilijeme brusinkový…
více o Kuřecí čtvrtky po pražsku
Směs pro bramborové knedlíky rozmícháme s vodou, vejci a moukou, osolíme podle chuti a necháme 5 minut nabobtnat. Potom…
více o Bramborové koblížky se salámem