Mouku prosijeme sítem se sodou, vmícháme ostatní přísady a vypracujeme hladké těsto. Bochníkem asi dvacetkrát bouchneme o vál, aby utekl vzduch – říká se těsto vybouchat. Necháme přes noc někde v chladu a 3 hodiny před válením dáme do pokojové teploty. Krájíme po kouskách. Jednotlivý kus, ze kterého budeme válet, prohněteme v ruce a vyvalujeme plát – na malé figurky široký tak 3 mm, na velké asi 5 mm. Přeneseme na plech vyložený papírem na pečení. Štětečkem mažeme rozšlehaným vejcem. Vajíčko si rozšlehejte tak 2 hodiny dopředu, ať na něm není pěna. Mažte jemně, ať na perníčcích nestojí vajíčko. Před pečením nechte namazané chvilku osušit, tak 10 minut a dejte do vyhřáté trouby. Pečeme při 175–190 °C dočervena. Kontrolujeme a první 2 minuty neotevíráme troubu. Záleží, jak chcete mít perníčky tmavé.
Perníčky jsou po upečení tvrdé. Pokud jsou na stromeček, nechte v suchu. Pokud na jídlo, dejte je rozležet do vlhkého sklípku nebo alespoň na balkon. Tyto jsou speciálně na stromek, nerozlévají se a drží tvar.
Poleva: 1 bílek, 150–180 g čtyřikrát prosátého cukru moučka – třít ručně dřevěnou vařečkou, trvá to asi 25 minut.
Maso vymícháme spolu s vejcem, kořením a 1 dl vody. Zahustíme zelím a strouhankou a vytvarujeme hladké kulaté placičky,…
více o Sekane znojemske biftecky
Nálev převaříme a necháme vychladnout. Každou okurku nakrojíme trochu nožem a vtlačíme do něj stroužek česneku. Takto…
více o Česnekové okurky sterilované
Připravíme si kvásek (rozdrobené droždí zalijeme trochou vlažného mléka se špetkou cukru), mouku dáme do mísy a přidáme…
více o Slaný závin s vinnou klobásou
Uvaříte těstoviny, propláchnete studenou vodou a necháte okapat. V salátové míse je promíchejte se 2 lžícemi oleje.…
více o Těstovinový salát se šunkou