lžíce
grilovací koření
nebo česnek, paprika, sůl a pepř
majoránka
nebo , rozmarýn, tymián dle chuti - není nutné
200
g
tvrdý sýr
hrubě nastrouhaný (Gouda nebo Eidam)
sádlo
nebo máslo na vymazání pekáče
Postup přípravy receptu
Na trošce oleje osmažíme cibuli dosklovata, přidáme pokrájené uzené maso či slaninu a ještě krátce osmažíme. Pak necháme zchladnout.
Vařené brambory pokrájíme na kostičky, okapané zelí překrájíme na kratší kousky, sýr nastrouháme, vše ochutíme grilovacím kořením (případně česnekem, paprikou, solí, pepřem) a bylinkami dle chuti a ve větší míse dobře promícháme společně s vychladlým cibulovým masem.
Do vymazaného pekáče vše přesypeme, rovnoměrně přimáčkneme, zakryjeme alobalem a pečeme na 200 stupňů cca 25 minut. Pak odklopíme a dopečeme dozlatova.
"Zelník" podáváme teplý, ale výborný je i vychladlý.
Používáme sýr s méně výraznou chutí, vejce nepřidáváme, sýr nám vše spojí.
Ke směsi můžeme jako obměnu přidat i houby nebo vařené kroupy.
Salám nakrájíme na kolečka a ta pokrájíme na proužky. Rozpůlíme papriky, odstraníme jadérka a lusky omyjeme. Pokrájíme…
více o Maďarský paprikový salát
Vejce a cukr ušleháme do pěny, pak postupně zašleháváme nastřídačku mouku s pr. do peč., rozpuštěnou heru a šlehačku,…
více o Punčové řezy – jako z cukrárny
Přebrané, omyté a namočené fazole uvaříme s nadrobno nakrájenou cibulí, česnekem a bobkovým listem ve vodě v níž se…
více o Kovbojské fazole na slanině